Son dakika: Fırat Kalkanı Harekatı'nda en önemli adım! Üç darbe birden inecek..

Türkiye'nin desteklediği ÖSO güçleri IŞİD'in elindeki kasabayı kuşattı, tüm yolların geçtiği El Bab'a artık kilometreler kaldı. Diğer yandan Suriye ordusu ile PKK'nın uzantısı YPG de stratejik önemi çok yüksek kasabayı hedefliyor. İran basını, rejim güçlerinin El Bab'a operasyona hazırlandığını yazdı.

Son dakika: Fırat Kalkanı Harekatı'nda en önemli adım! Üç darbe birden inecek..
Son dakika: Fırat Kalkanı Harekatı'nda en önemli adım! Üç darbe birden inecek.. OzelKuvvet.com
Bu içerik 11269 kez okundu.

Türkiye, El Bab'ın alınmasıyla hem rejime hem de terör örgütleri IŞİD ve YPG'ye birden darbe vuracak. Kasabanın alınmasının ardından Türk özel kuvvetleri ve ÖSO, rejim askerleri ve YPG güçleriyle karşı karşıya gelebilir.

Türkiye'nin 24 Ağustos'ta başlattığı Fırat Kalkanı Harekâtında en önemli adım atılmak üzere. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD'in elindeki El Bab kasabasının kısa sürede alınmasının beklendiğini söyledi.

Kasabayı kuzeyden kuşatan Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, son olarak beş köyde daha kontrol sağladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türk özel kuvvetlerinin de bulunduğu bölgede muhaliflerin ilerlediğini bu Sabah yaptığı açıklamayla duyurdu. TSK'nın verdiği bilgiye göre, Arap Viran, Maşibayn, Eceller, Zamakah ve Kandarliyah'da kontrol tamamen Suriyeli muhalifler ÖSO'da.

IŞİD'in elindeki El Bab'ın güneyinde Şam rejimine ait birlikler var, doğuda ve kuzeydoğuda ise terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG güçleri bulunuyor. 

Türkiye'nin harekete geçmeye hazırlandığı nokta, aynı zamanda rejim ve YPG'nin de hedefinde.

İRAN BASINI: SURİYE ORDUSU HAZIRLANIYOR!

Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının bölgeye attığı broşürlerde, yakın zamanda operasyon başlayacağı yönünde ifadeler var. İran basını da, Suriye ordusunun kente yönelik bir operasyon hazırlığı içinde olduğunu yazdı.

El Bab'a oldukça yakın bir konumda bulunan Halep'te muhaliflerle aylardır çatışan rejim güçleri, kasabanın alınması halinde doğu ile batı yönlerinden sıkıştırılmış olacak.

El Bab'ın doğusundan çekileceklerini açıklayan YPG'liler de bölgeye gitmeye çalışıyor ancak Türk tankları dün teröristleri vurarak ilerleyişi durdurdu.

Tüm stratejik noktaların birleştiği El Bab'ı IŞİD'den kurtarmayı hedefleyen Türkiye, operasyonun sonunda rejim güçleri ve YPG ile karşı karşıya gelebilir. Anadolu Ajansı'na konuşan ÖSO komutanlarından Şıhlı Şıhlı, El Bab'dan sonra Menbic ve Rakka'ya doğru ilerleyeceklerini belirtiyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin toprağında gözü olmadığını belirterek ABD ve Rusya ile koordineli olarak ilerlendiğini söyledi.
 

5 MADDEDE EL BAB

Peki El Bab neden bu kadar önemli? BBC, El Bab'la ilgili merak edilenleri beş maddede derledi.

1) El Bab kasabasının önemi ne?

Coğrafi konumu, El Bab'a çok kritik bir kavşak olarak stratejik önem kazandırıyor.

Kasaba, Akdeniz kıyısındaki Lazkiye'den başlayarak, İdlib, Halep ve Menbic'ten geçerek ırak'a doğru uzanan M4 otobanının kuzeyden gelen en önemli yollardan biriyle kesişme noktasında yer alıyor. Bu nedenle, Cerablus ile birlikte burası, IŞİD'in başkent olarak ilan ettiği Rakka ve Deyr ez Zor'a giden ana yolun üzerinde bulunuyor.

Bu hat, IŞİD'in yaklaşık 2,5 yıl boyunca kuzeyden eleman getirdiği ana güzergah oldu. Bu stratejik öneminde dolayı, bazı kaynaklar, buranın IŞİD tarafından "ikinci başkent" olarak görüldüğünü öne sürüyor.

2) El Bab'ın demografik ve idari yapısı nasıl?

El Bab, Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunuyor. İç savaş öncesinde yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı bu kasaba, önemli bir sanayi merkezi olarak biliniyor.

Türkçe adı 'Kapı' olan kasaba, sadece doğu ile batı değil, aynı zamanda kuzey ve güney yönlerinde de önemli bir kavşakta bulunuyor. Kasabanın nüfusunun önemli bir kısmını Sünni Araplar oluşturuyor.

El Bab, Kasım 2013'te IŞİD'in yönetimine geçti. YPG'nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), kuzeydoğuda bulunan Menbic'i aldıktan sonra El Bab'a ilerlemeyi planladıklarını açıklamış ancak bu plan daha sonra hayata geçirilmemişti. Kasaba hala IŞİD'in yönetimi altında bulunuyor.

3) Türkiye'nin IŞİD'den temizlemek dışında, El Bab'ı hedef almasının başka nedenleri var mı?

ÖSO güçlerinin El Bab'ı alması, IŞİD'in Türkiye sınırından daha da uzaklaşmasına neden olacak ve örgüte büyük bir darbe vuracak.

Türkiye, IŞİD'i sınırından uzaklaştırmanın yanı sıra bu kritik kavşağı kontrol ederek YPG'nin Afrin ve Kobani'yi birleştirme hedefine engel olmak da istiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekim ayında yaptığı bir konuşmada, Türkiye'nin El Bab'a inmek zorunda olduğunu söylemiş ve bunun gerekçesini "Çünkü burada terörden arındırılmış bir bölgeyi hazırlamamız lazım" sözleriyle açıklamıştı.

Ayrıca, burası Türkiye ve ÖSO güçlerinin Rakka'ya doğru olası ilerleyişi halinde bunu kolaylaştıracak geçiş noktalarından en önemlisi olarak gösteriliyor.

4) El Bab operasyonunun riskleri neler?

El Bab, şu an Suriye ordusu ile farklı isyancı grupların ciddi bir askeri mücadele içinde olduğu Halep'e oldukça yakın bir noktada yer alıyor.

Suriye ordusu, isyancıların elinde bulunan Doğu Halep'in etrafını kuşatmış durumda. El Bab'ın alınması halinde, Suriye ordusu da doğu ile batı yönlerinden sıkıştırılmış olacak.

Bu nedenle, El Bab, son dönemde önemli kazanımlar elde eden Suriye yönetimi açısından da önem taşıyan yerler arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Bab'tan sonraki hedefin YPG'nin elindeki Menbic olduğunu söylemişti. Hafta içinde ise ABD YPG güçlerinin Fırat Nehri'nin doğusuna çekileceğini duyurmuştu.

Türkiye'nin El Bab'dan sonra Menbic'e yönelmesi Washington'la bir gerilime yol açabilir.

5) El Bab'ın el değiştirmesi Suriye'de iç savaşının gidişatını nasıl etkiler?

El Bab'ı kaybetmek, Musul ve Rakka'da taarruz altında kalan IŞİD'in daha da zayıflamasına yol açacak. Musul'da çember daralırken, örgütün elinde Rakka dışında önemli bir merkez kalmamış olacak.

Türkiye ise PYD'nin Afrin ve Kobani kantonlarını birleştirme arzusuna darbe indirecek. Dahası, sınırında oluşturmak istediği 90 kilometre uzunluğundaki IŞİD'den arındırılmış bölgenin derinliği de 30 kilometreye kadar çıkacak.

ÖSO, Doğu Halep'teki Suriye ordusunun yoğun saldırıları altında kalan gruplar açısından bir nebze de olsa rahatlama sağlamış olacak.

Suriye yönetimi açısından ise, El Bab'ın rejim tarafından alınması halinde hem bu önemli geçiş noktası kontrol edilecek hem de Doğu Halep kuşatmasının yoğunluğunu artırma konusunda eli rahatlayacak.

Kaynak: Milliyet.com.tr / BBC Türkçe

El Bab Türkiye Suriye IŞİD YPG ÖSO son dakika haberler son dakika haberleri ABD TSK PKK Şam Irak İran Sünni Rakka Sabah bugün Rusya Halep Suriye Akdeniz Anadolu BBC Türkçe Washington Tayyip Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Katar ABD'den savaş uçağı alıyor!
Katar ABD'den savaş uçağı alıyor!
Türk topçuları Menbiç'i vuruyor
Türk topçuları Menbiç'i vuruyor
izmir escort