TSK’nın 'Chinook' sayısı arttı

Türk Silahlı Kuvvetlerin’nin Ağır Nakliye Helikopter ihtiyaçlarını karşılamak üzere alınan CH-47F Chinook helikopterlerinin 3’ü daha teslim edildi. Bu teslimatla TSK envanterinde toplam Chinook sayısı 6’ya yükseldi.

TSK’nın 'Chinook' sayısı arttı
TSK’nın 'Chinook' sayısı arttı OzelKuvvet.com
Bu içerik 5879 kez okundu.

Türkiye’nin ABD’den Askeri Dış alım Yoluyla (Foreign Military Sale/FMS) satın aldığı Boeing CH-47F Chinook yük helikopterinin, ilk 3 helikopteri Temmuz ayında TSK’ya verilmiş, pilot ve teknisyen kurslarına başlanmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri, 3 helikopterden oluşan ikinci paketi de teslim aldı. Kalan 5 helikopterin ise 2018 yılı sonlarında envantere girmesi planlanıyor.

CH-47F Chinook helikopterlerinden 6’sı Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 4’ü Özel Kuvvetler Komutanlığına, biri ise Milli Savunma Bakanlığına olmak üzere toplam 11 helikopterin alınması hedefleniyor.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN GÖZDESİ CH-47 Chinook 

Öte yandan, teslim alınan CH-47F helikopterleri ile eğitim uçuşlarının yanı sıra harici yük taşıma eğitimleri de devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir CH-47F “Chinook” helikopteri harici yük taşıma eğitimleri kapsamında UH-1H’yi kaldırıyor.

SAVAŞLARIN EFSANE HELİKOPTERİ

İlk muharebe deneyimini 1960’lı yıllarda Vietnam Savaşı’nda kazanan ve ardından birçok ülke tarafından sayısız operasyonda kullanılan CH-47 Chinook, zaman içinde değişen ihtiyaçlara göre geliştirilen F modeliyle görevini sürdürüyor. CH-47F; yenilenmiş bir gövde, önceki modellere oranla daha gelişmiş bir kokpit, aviyonikler ve sayısal uçuş kontrol sistemine sahip. 

Toplam 60  tam teçhizatlı asker veya 22 sedye taşıyabilen CH-47F’ler, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da ihtiyaç duyulan ağır yüklerin nakledilmesi gibi görevlerde kullanılacak.

Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com

ch-47f chinook helikopteri chinook ağır yük helikopteri kara kuvvetleri türk silahlı kuvvetleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Katar ABD'den savaş uçağı alıyor!
Katar ABD'den savaş uçağı alıyor!
Türk topçuları Menbiç'i vuruyor
Türk topçuları Menbiç'i vuruyor
izmir escort