Yeni nesil savaş uçağında yerli füze kullanılacak

Milli projelere ağırlık veren Türkiye, F-35 savaş uçaklarında kullanılacak füzenin entegrasyon çalışmalarını hızlandırdı.

Yeni nesil savaş uçağında yerli füze kullanılacak
Yeni nesil savaş uçağında yerli füze kullanılacak OzelKuvvet.com
Bu içerik 11840 kez okundu.

Türkiye, 2019'dan itibaren F-35 savaş uçaklarında yerli üretim SOM-J füzesini kullanacak. Entegrasyon çalışmalarının ardından Türk füzesi ABD pazarına da girecek. Savunma sanayii alanında lere ağırlık veren Türkiye, yeni nesil  olarak bilinen F-35 savaş uçağında kullanılacak SOM-J füzesinin entegrasyon çalışmalarına devam ediyor.

F-35'LER 2019'DA UÇACAK   Gaziantep Oto Kiralama
F-35 savaş uçağının üreticileri arasında yer alan Türkiye daha önce 6 adet F-35 uçağı için sipariş vermişti. İkinci parti için de 24 adet daha toplu sipariş verildi. F-35'lerin ilk 2 adedi 2018'de Türkiye'ye teslim edilecek. Pilotların eğitimleri de tamamlandıktan sonra 2 uçak 2019'un ilk yarısında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda göreve başlamış olacak. Aynı yıl 2 adet F-35 uçağı daha envantere katılacak. Geri kalan uçaklar ise belli aralıklarla Türkiye'ye getirilecek. Radara yakalanmayan özelliğe sahip F-35 uçaklarında yine radara yakalanmayan yerli üretim SOM-J füzesi kullanılacak. Roketsan'ın ana yüklenici olduğu projenin alt yükleniciliğini TÜBİTAK SAGE yapıyor. F-35 uçağının 4 adet taşıyabileceği SOM-J füzesi ateşlendikten sonra çok alçaktan radara yakalanmadan hedefe ulaşıyor. Karada ise yeryüzü şekillerine göre kendini gizleyen füzeyi radarlar yakalayamıyor. Menzili 135 km olan atıldıktan sonra havadayken Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçakları tarafından da yönlendirilebilen füze hedefi ıskalamayacak.

ABD PAZARINA HİTAP EDECEK
Türkiye SOM-J füzesini F-35'e entegre hale getirdikten sonra birçok ülke tarafından sipariş verilen F-35 uçağının füze pazarına da girecek. Böylece Türkiye SOM-J füzesi ile ABD silah pazarına hitap eden bir sistemi de geliştirerek önemli bir rol üstlenecek.

Tsk Jet F-35 Milli Füze Yerli Füze Türk Savunma Sanayi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Katar ABD'den savaş uçağı alıyor!
Katar ABD'den savaş uçağı alıyor!
Türk topçuları Menbiç'i vuruyor
Türk topçuları Menbiç'i vuruyor
izmir escort