TSK'nın göz bebeği 'Poyraz'

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gözbebeği olan ve yerli imkanlar ile üretilen 'Poyraz' düşmanın korkulu rüyası 'Fırtına Obüsleri'ne kesintisiz güç sağlıyor. TSK'nın modern 'Seyit Onbaşısı' olarak adlandırılan Poyraz Mühimmat Transfer Sistemi savunmada aktif olarak kullanılıyor.

TSK'nın göz bebeği 'Poyraz'
TSK'nın göz bebeği 'Poyraz' OzelKuvvet.com
Bu içerik 10417 kez okundu.

Türk savunma sanayi, son yıllarda gerçekleştirdiği ataklarla birçok alanda başarılı projeler ortaya koymayı başardı. Devlet kurumlarının milli çalışmaları ve bunlarla birlikte özel sektörün de devreye girmesi savunma sanayinde yerlileştirme çalışmalarına hız kazandırdı. Bu alanda altın çağını yaşayan ülkemiz, hem güvenlik açısından olumlu etki oluşturuyor, hem de ekonomik anlamda dışa bağımlılığını azaltıyor.

Özellikle son 10 yıllık dönemde savunma sanayi ürünlerini geliştirme ve modernizasyon konusunda ciddi mesafe kaydedildi. Bundan sonraki aşamada ise sektörün yurt içi projelerde kazandığı deneyimi geliştirerek ihracata katkı sağlaması amaçlanıyor.

TSK'nın gücüne güç katıyor

Poyraz Mühimmat Transfer Sistemi (MTS) Fırtına Obüslerine mühimmat ikmali yapmak için kullanılıyor. Poyraz MTS, bağlı olduğu komuta noktasından sesli veya sayısal olarak aldığı emirler doğrultusunda görev yapıyor.

Sizler için her hafta bir milli projeyi ele alıyoruz. Bu hafta Poyraz Mühimmat Transfer Sistemi'ni (MTS) aktaracağız. 155 mm.lik Kundağı Motorlu Fırtına Obüslerine muharebe sahasında hızlı bir şekilde mühimmat ikmali yapmak için kullanılan Fırtına Obüsü Mühimmat Aracı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1'nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı (ABMK.lığı) tarafından geliştirildi. Mühimmat Aracının temel görev sistemi olan Mühimmat Transfer Sistemi ise Aselsan tarafından üretildi.

Mühimmat Transfer Sistemi mühimmat ikmal noktasında mühimmatın hızlı ve kolay bir şekilde Mühimmat Aracına yüklenmesini; Mühimmat Aracı içinde mevzilere taşınan mühimmatın Fırtına Obüslerine otomatik şekilde aktarılmasını sağlıyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Twitter'dan Poyraz Mühimmat Transfer Sistemi ile ilgili olarak bir paylaşımda bulundu.


T-155 Fırtına obüslerine zırh koruması altında arazide mühimmat ikmali sağlayan "POYRAZ MTS" aracı TSK tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Temel Fonksiyonları

Farklı tip ve miktardaki mühimmatın envanter kayıtları oluşturuluyor, oluşturulan envanter bilgisi üst komuta merkezlerine iletiliyor, ihtiyaç duyuldukça envanter güncellemesi yapılıyor.

Poyraz Mühimmat Aracı, bağlı olduğu komuta yerinden sesli veya sayısal olarak aldığı emirler doğrultusunda görev yapabiliyor, araç üzerinde bulunan Küresel Konumlama Sistemi (KKS) sayesinde hızla intikal ederek yer değiştirebiliyor.

Mühimmat İkmal Noktalarının yerleri, dost ve düşman birlikler, bilinen noktalar ve komuta yerlerine ait bilgiler sayısal harita üzerinde görüntülenebiliyor.

Teknik Özellikleri
• Otomatik mermi transferi
• FIRTINA Obüsünde kullanılan mühimmatları transfer edebilme
• 96 adet mermi, modüler ve klasik barutu depolayabilme ve aktarabilme
• 20 dakikanın altında 48 adet mermi ve barut aktarma kabiliyeti
• Otomatik envanter yönetimi
• Bağlı bulunan üst birlikle envanter bilgisi paylaşabilme
• Navigasyon kabiliyeti
• Sayısal Harita Desteği
• VHF/FM taktik frekans atlamalı telsiz ile ses ve veri haberleşmesi
• Arazi şartlarında görev yapabilecek şekilde MIL-STD-810G'ye uygun tasarım
• Askeri iletişim protokollerine uyumluluk

 

 

tsk türk savunma sanayi poyraz seyit onbaşı poyraz mühimmat transfer sistemi fırtına obüsü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Katar ABD'den savaş uçağı alıyor!
Katar ABD'den savaş uçağı alıyor!
Türk topçuları Menbiç'i vuruyor
Türk topçuları Menbiç'i vuruyor
izmir escort