Fırat Üniversitesi TAİ işbirliğinde İHA üretti

Fırat Üniversitesi ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) işbirliğiyle üretilen İnsansız Hava Aracının ilk uçuşu başarıyla tamamlandı.

Fırat Üniversitesi TAİ işbirliğinde İHA üretti
Fırat Üniversitesi TAİ işbirliğinde İHA üretti OzelKuvvet.com
Bu içerik 7494 kez okundu.

Dikey kalkış ve iniş yapabilme kabiliyetinin yanısıra havada asılı kalabilme ve yatay uçuş yapabilme yetenekleri sayesinde 15 m/sn hıza ulaşabilen yaklaşık bir saat süreyle gözlem yapıp resim ve video çekebilen farklı amaçlar için özelleştirilebilinen otonom ve kontrol merkezinden kumanda edilerek uçabilen bir insansız hava aracı olan VTOL (Vertical Takeoff and Landing) üretildi.
 

Üretilen prototipin seri üretimi amacıyla Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Levent Taşçı yürütücülüğünde KOSGEB’e sunulan yaklaşık 150.000 TL bütçeli sanayi projesi kabul edildi. FİHA’nın seri üretimi Fırat Teknokent bünyesinde kurulan şirket tarafından yapılacak.
 


Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, öğretim üyelerince yapılan sanayiye yönelik projelerin artmasının sevindirici olduğunu belirterek, Fırat Üniversitesi’nin istenen seviyeye gelmesi için bu tarz projelerin artması gerektiğini, bu yönde rektörlükçe verilen desteklerin artacağını söyledi.

savunmaveteknoloji.com

 

fırat üniversitesi insansız hava aracı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Katar ABD'den savaş uçağı alıyor!
Katar ABD'den savaş uçağı alıyor!
Türk topçuları Menbiç'i vuruyor
Türk topçuları Menbiç'i vuruyor
izmir escort